Wersje językowe
Z Chin do Polski - trochę o historii z przymrużeniem oka ;-).

Ponoć, jak powiedział pewien młody polityk, Polacy nauczyli Francuzów jeść widelcami :-). Ciekawe, od kogo zatem Polacy nauczyli się pić z porcelanowych
filiżanek, a może to też My wprowadziliśmy porcelanę do Europy?

Odpowiedź pewnie nie zadowoli pewnego młodego polityka, gdyż, niestety porcelana przyszła do Europy z Chin. Tu trafiła najpierw do Niemiec i Wielkiej Brytani, a w Polsce pojawiła się później ;-).

Porcelana - biała, przeświecająca ceramika wysokiej jakości, wynaleziona została w VII wieku, w Chinach. Dzisiaj w czasach zalewania światowego rynku tanią
i kiepskiej jakości tzw. chińszczyzną, warto pamiętać, że to właśnie Chiny wiele wieków temu były kolebką jednych z najważniejszych wynalazków w historii - proch, papier czy właśnie porcelana.

        

 

* Biało-niebieski talerz, Chiny, Jingdezhen, dynastia Ming, pocz. XV w., porcelana, niebieskie zdobienie podszkliwne, śr. 31 cm. Muzeum Pałacu Topkapy.

* Duży biało-niebieski wazon dwubrzuścowy, Chiny, Jingdezhen, dynastia Juan, poł. XIV w., porcelana, niebieskie zdobienie podszkliwne, drapane detale, wys. 60,5 cm. Muzeum Pałacu Topkapy

Porcelana znana obecnie, uzyskana przez połączenie kaolinu i skalenia, pojawiła się pod koniec pierwszego tysiąclecia. W krótkim czasie chińska porcelana zyskała sporą popularność i najpierw oczywiście chińskich cesarzy, a potem wśród członków rodzin królewskich w całej Europie.

Dni swojej największej chwały chińska porcelana przeżywała podczas panowania dynastii Ming i Qind, a słowo "Chiny" w Europie używane było jako swoisty zamiennik słowa porcelana. Do dzisiaj często, zamiast słowa "porcelana" w języku angielskim na porcelanę mówi się "China".  

Bardzo długo w Europie porcelana była ekskluzywnym towarem, sprowadzanym z Chin dla rodzin szlacheckich, królewskich. W Europie technologię produkcji porcelany wynalazł w pocz. XVIII w. Ehrenfired Walther von Tschirnhaus, wspomagany finansowo przez Augusta, króla Saksonii. Po jego śmierci prace kontynuował jego uczeń Johann Friedrich Böttger.  Böttger, w 1709, wyprodukował twardą białą porcelanę ; od tego roku datuje się produkcję porcelany europejskiej. Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano „białym złotem”, gdyż zastępowała złoto jako królewski podarunek. Dopiero w 1709r, niemiecki alchemik, wspomagany finansowo przez Augusta, króla Saksonii, ugruntował pierwszą produkcje porcelany w Europie umiejscawiając ją w fabryce Meissen. Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano „białym złotem”, gdyż zastępowała złoto jako królewski podarunek, osiągając ceny porównywalne do kruszcu. 

 

Porcelana saksońska 

Podsumowując i wracając do tych słynnych widelców, porcelaną zawdzięczamy Chińczykom i Niemcom ;-). Potem zaczęto produkować ją w Angli, której zawdzięczamy tzw. porcelanę kostną (produkowanej ze spopielonych kości bydła, skalenia i kaolinu) i Francji, a w Polsce pojawiła się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. 

 

 

Porcelana kostna (angielska)

O tym, kto i kiedy wprowadził porcelanę do Polski w kolejnym poście! Do zobaczenia! 

 

źródła:

zdjęcia: Sztuka.pl-Gazeta Antykwaryczna, ostoya.onebid.pl, www.dobreprojekty-blog.blogspot.com

informacje: Wikipedia, http://www.clubhouse.ch/pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl